Mikrorachunek podatkowy

22 listopada 2019

Czym jest mikrorachunek podatkowy, który wchodzi w życie już 1 stycznia 2020 roku? Mikrorachunek podatkowy to nic innego, jak indywidualny rachunek podatkowy za pomocą którego zapłacimy tylko PIT, CIT i VAT.

Aby sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy wystarczy udać się do dowolnego urzędu skarbowego podając swój PESEL/NIP lub korzystając z generatora:

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/

Korzystając z generatora najlepiej wydrukować swój numer mikrorachunku podatkowego. Jeśli go zgubimy, zawsze można wygenerować mikrorachunek podatkowy ponownie.

Dotychczas zapłaty za podatki takie jak PIT, CIT i VAT dokonywaliśmy na oddzielne rachunki. Będą one aktywne tylko do 31 grudnia 2019 roku. Po tym terminie przestaną działać, więc zapłatę za PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 roku dokonamy wyłącznie za pomocą mikrorachunku podatkowego.

Inne podatki niż PIT, CIT i VAT zapłacimy jak dotychczas. Bez zmian pozostaje również zwrot nadpłat i podatków.

Istnieje ryzyko pomyłki, czyli zapłaty należności na nieprawidłowy numer mikrorachunku podatkowego. W sytuacji popełnienia błędu, należy zgłosić się osobiście do urzędu skarbowego z potwierdzeniem polecenia przelewu.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Mały ZUS

Mały ZUS PLUS

Przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą może skorzystać z kilku udogodnień jakie oferuje nam ZUS. Pierwszą

IP BOX

Ulga podatkowa IP BOX

IP Box to kolejna ulga wprowadzona przez ustawodawcę, dotycząca podatku dochodowego. Ulga polega na możliwości