Elektroniczne zwolnienia lekarskie

23 listopada 2018

Od 1 grudnia 2018 roku, zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane jedynie elektronicznie (tzw. e-zwolnienia).

W jaki sposób będzie funkcjonować nowy system?

Lekarz nie wystawi nam już papierowego zwolnienia, a wprowadzi dane do elektronicznego systemu ZUS. Jest to dla pacjenta jak i również pracodawcy duże udogodnienie ponieważ można w ten sposób pozbyć się kłopotliwego przesyłania oraz wypełniania papierowych dokumentów do ZUS.

Pracodawcy, którzy posiadają więcej niż pięciu pracowników i którzy rozliczają za nich składki ZUS mają obowiązek posiadania konta na ZUS-owskim portalu PUE. Dzięki temu z portalu PUE pracodawca uzyska informację o chorobie swojego pracownika.

Kto nie ma obowiązku posiadania konta na portalu PUE?

Pracodawcy zatrudniający mniej niż pięciu pracowników

– Pracodawcy, którzy nie mają konta na portalu PUE z tego względu, że zatrudniają mniej niż 5 osób, nie otrzymają informacji z ZUS w formie elektronicznej. W takiej sytuacji lekarz wydrukuje zwolnienie z systemu. Dokument ten będzie tylko potwierdzeniem wystawienia zwolnienia elektronicznego przez lekarza. Wydrukowane zwolnienie pracownik może przedstawić swojemu pracodawcy.

Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze

– Lekarz wystawi zwolnienie elektroniczne, które zaraz otrzyma ZUS – dlatego papierowy wydruk e-zwolnienia będzie dla przedsiębiorcy stanowił jedynie wartość informacyjną.

A co w sytuacji gdy przedsiębiorca będzie chciał wnioskować o zasiłek chorobowy?

Wówczas musi dostarczyć do ZUS wyłącznie druk ZUS Z-3b.

Podsumowanie

Nowe rozwiązanie jest dość sporym udogodnieniem. Mimo braku obowiązku posiadania konta na portalu PUE dla przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 5 pracowników, wielu z nich zapewne uzna to rozwiązanie za wygodne i założy konto. Założeniem ustawodawcy jest odformalizowanie procesu i ułatwienie obowiązków z tym związanych dla wszystkich stron.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Mały ZUS

Mały ZUS PLUS

Przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą może skorzystać z kilku udogodnień jakie oferuje nam ZUS. Pierwszą

IP BOX

Ulga podatkowa IP BOX

IP Box to kolejna ulga wprowadzona przez ustawodawcę, dotycząca podatku dochodowego. Ulga polega na możliwości