Niższe składki ZUS dla firm od 1 stycznia 2019 roku

31 lipca 2018

Niższe składki ZUS dla firm od 1 stycznia 2019 roku

Od 1 stycznia 2019r. wysokość składek ZUS będzie zależna od przychodów firmy. Ustawa nie nakłada jednak obowiązku na przedsiębiorców do skorzystania z preferencji. Daje jedynie taką możliwość.

Z niższych składek mogą skorzystać małe firmy, których roczny przychód (nie mylić z dochodem) osiągnięty w roku 2018 nie będzie wyższy, aniżeli kwota 63 000 zł.

Warto nadmienić, że z preferencyjnych składek nie skorzysta osoba, która wykonuje działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Należy wykazać, że w poprzednim roku kalendarzowym dany przedsiębiorca prowadził firmę przez okres 60 dni.

Obniżka będzie dotyczyć ubezpieczeń społecznych jak i również ubezpieczeń na Fundusz Pracy. Preferencja NIE będzie dotyczyć składki zdrowotnej.

Można wspomnieć, że niższe składki ZUS nie będą dla przedsiębiorców bezterminowe.

Jeśli firma zdecyduje się na preferencyjne warunki – niższe składki ZUS będą opłacane przez okres 3 lat. Po upływie 3 lat przez kolejne 2 lata należy opłacać składki w normalnej wysokości. Po okresie dwóch lat można znów wrócić do opłacania preferencyjnych niższych składek ZUS od przychodu.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Mały ZUS

Mały ZUS PLUS

Przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą może skorzystać z kilku udogodnień jakie oferuje nam ZUS. Pierwszą

IP BOX

Ulga podatkowa IP BOX

IP Box to kolejna ulga wprowadzona przez ustawodawcę, dotycząca podatku dochodowego. Ulga polega na możliwości