JPK_VAT

31 lipca 2018

Czym jest JPK VAT ?

JPK_VAT to nic innego jak zestaw informacji o Twoich zakupach oraz sprzedaży. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT twoim obowiązkiem jest przesłanie pliku kontrolnego w wersji elektronicznej do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni JPK_VAT.

Nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek przesłania JPK_VAT. Osoby zwolnione od podatku od towarów i usług nie mają takiego obowiązku. Podsumowując:

JPK_VAT NIE składają osoby, które:

  1. sprzedają towary oraz świadczą usługi zwolnione z VAT;

  2. sprzedają towary lub świadczą usługi opodatkowane VAT, ale przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego ponieważ obrót firmy był mniejszy niż 200 tys. zł

  3. organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne.

Przedsiębiorcy, którzy maja obowiązek składania JPK_VAT a tego nie uczynią w terminie mogą zostać obciążeni karą za tzw. wykroczenie skarbowe. Wysokość grzywny ustalana jest indywidualnie.

Od 1 lipca 2018 r. w trakcie kontroli podatkowej podatnicy prowadzący księgi podatkowe przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych.

Ważne: Podatnicy, którzy do tej pory rozliczali się metodą kwartalną, mimo to przesyłają JPK_VAT każdego miesiąc

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Mały ZUS

Mały ZUS PLUS

Przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą może skorzystać z kilku udogodnień jakie oferuje nam ZUS. Pierwszą

IP BOX

Ulga podatkowa IP BOX

IP Box to kolejna ulga wprowadzona przez ustawodawcę, dotycząca podatku dochodowego. Ulga polega na możliwości