Zwolnienie z ZUS, czyli ulga na start

26 maja 2018

Zwolnienie z ZUS, czyli ulga na start

Począwszy od 30 kwietnia 2018 roku osoba, która zakłada działalność gospodarczą,  może wybrać 6 – miesięczne zwolnienie ze składek ZUS, czyli tak zwaną ulgę na start. Warto tutaj zaznaczyć, że nie jest to obowiązek. Każdy przedsiębiorca może dobrowolnie zdecydować o skorzystaniu z ulgi.

Na czym więc polega zwolnienie z ZUS –u?

Zwolnienie obejmuje: składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy jednak nie obejmuje zwolnienia ze składki zdrowotnej.

W związku z powyższym, osoba zakładająca działalność gospodarczą, która skorzysta z 6- miesięcznej ulgi na start przez okres 6 – miesięcy będzie wpłacać na konto ZUS- u jedynie składkę zdrowotną.

Czy każdy może skorzystać z ulgi na start?

Ze zwolnienia mogą skorzystać:

  1. Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą po raz pierwszy
  2. Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości taką działalność prowadzili.

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca aby skorzystać ze zwolnienia?

  1. Należy być osoba fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą,
  2. Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości prowadzili już działalność gospodarczą muszą odczekać co najmniej 60 miesięcy od dnia zakończenia/ zawieszenia działalności.
  3. Nowa działalność nie może być wykonywana na rzecz byłego pracodawcy. Jak to należy rozumieć?

Przykład:

Pan Nowak chce rozpocząć prowadzenie działalności w Miechowie i chciałaby skorzystać ze zwolnienia 6 – miesięcznego w Zus, jednak obawia się czy może skorzystać z takiej ulgi skoro w przeszłości prowadził już działalność gospodarczą?

Pan Nowak sprawdza czy od momentu zawieszenia (zakończenia) swojej ostatniej firmy minęło 60 miesięcy. Przez ostatni okres Pan Nowak pracował na umowę o pracę. W związku z powyższym nie może wykonywać nowej działalności na rzecz byłego pracodawcy ponieważ przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym (lub poprzednim) roku kalendarzowym wykonywał czynności, które wchodzą w zakres nowej działalności Pana Nowaka. Poza tym Pan Nowak pracował w ramach umowy o pracę.

Gdyby Pan Nowak wykonywał pracę w ramach umowy cywilno-prawnej lub umowy zlecenie mógłby skorzystać ze zwolnienia po upływie 60 miesięcy od zakończenia lub zawieszenia działalności.

Jak to załatwić?

Pan Nowak wybrał ulgę na start. Co robi dalej? Zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego  w ZUS-ie na druku  ZUS ZZA. Przez okres 6 miesięcy opłaca składkę zdrowotną.

Jeśli Pan Nowak jest klientem Biura Rachunkowego INVESTO, zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Po 6 miesiącach:

  1. Biuro Rachunkowe Investo z siedzibą w Miechowie wyrejestruje Pana Nowaka z ubezpieczenia zdrowotnego – ZUS ZWUA, kolejno zgłosi Pana Nowaka do ubezpieczeń społecznych oraz ponownie zgłosi do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZUA.
  2. Kolejno Pan Nowak przez 24 miesiące czyli 2 lata będzie mógł skorzystać z tzw. małego ZUSu, gdzie składki będą wynosiły niecałą połowę miesięcznych kosztów związanych z ubezpieczeniami społecznymi.
  3. Po upływie 6 miesięcznego zwolnienia z ZUS oraz po upływie 24 miesięcy, gdzie Pan Nowak płacił tzw. mały ZUS, przedsiębiorca przechodzi na pełne składki.

Biuro Rachunkowe INVESTO może pomoże Ci zająć się wszelkimi kwestiami formalnymi związanymi z powadzeniem twojej firmy. Zapraszamy do kontaktu i współpracy.

Udostępnij na:

Facebook
Twitter
Google+

Zobacz także inne WPISY

Mały ZUS

Mały ZUS PLUS

Przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą może skorzystać z kilku udogodnień jakie oferuje nam ZUS. Pierwszą

IP BOX

Ulga podatkowa IP BOX

IP Box to kolejna ulga wprowadzona przez ustawodawcę, dotycząca podatku dochodowego. Ulga polega na możliwości